KAUPOKALDA.COM PILDIPANK 5000 droonipilti arhitektuurist, linnadest ja maastikest.

Droonilennutaja õpikõver ehk millest alustada ja kuhu edasi?

Maailmas on küll ja veel tegelasi, kes ostavad näiteks 3200€ maksva Dji Inspire drooni oma esimeseks tiivikutega lennumasinaks ning sõidavad sellega esimestel päevadel seina.

Kui ehk veidi kannatust varuda, võiks droonilennutamise õppimisfaasis vähem riskida ja alustada veidi altpoolt. Kasvõi mõned kuud harjutada, et saada tunnetus kätte. See ei pea ilmtingimata sedasi käima, aga kõlab mõistliku mõttena. Tõenäosus, et sa rohelisena kuhugi otsa lendad või mõne muu lennuvea teed, on suhteliselt suur.

Minu esimese aasta õpikõver oli selline:

1. Hubsan X4 minidroon, ca 60€.

Pildil kõige väiksem:

droonid.jpg
droonid.jpg

Sellel puudub automaatika, mis teda paigal hoiaks, samas on ta peopesa suurune ja kui paned külge korralikud propellerikaitsed, saad sellega siseruumides harjutada kaheksat lendamist, kingakarpi maandumist ja muud säärast. Annab väga hästi kätte esimese kogemuse ja on tegelikult raskem lennata, kui GPS-positsioneerimisega. Aga just sellepärast Hubsan ongi hea. Kasutasin seda enne järgmist ca kuu aega.


Osta saab näiteks Amazonist, vist olevat ka Tallinna Kaubamajas. Lisaks tasub võtta peotäis akusid (üks aku kestab ca 7 min), propellereid ja propellerikaitseid. Kaameraga odavmudelil pole erilist mõtet, kuna pilt pole stabiliseeritud.

2. Dji Phantom 2 Vision+, ca 1200€.

dzunglihotellis-drooniga-pildistama-minemas-IMG-6821.jpg
dzunglihotellis-drooniga-pildistama-minemas-IMG-6821.jpg

Kahtlemata eelkõige pildistajale mõeldud droon. Sellega tegin ligi aasta fotosid ja panoraame, vedasin kaasa isegi Taimaale ja peale suuremale droonile üleminekut jätsin alles juhtudeks, kus on vaja teha midagi riskantsemat või võtta kaasa reisile, sest spetsiaalses seljakotis mahub kenasti lennukis salongi käsipagasina. Vision+ (just plussmärgiga) on kirjutamise hetkel vast parimaid "karbist välja" terviklahendusi omas hinnaklassis. Reaalajas pilti näed oma Androidi või iPhone ekraanilt läbi vastava äpi (kuni 640x480 resolutsioonis), videot teeb talutavalt (vt youtubest), ühtlaselt, kuigi detail pole suurem asi. Pildid, nagu ka video, on kummis, kuna kaamera on üle 100-kraadise võttenurgaga. Pildi tase on sarnane Gopro kaameratega, teeb ka RAW formaati (.DNG). 


Osta saab näiteks Photopointist, juurde tasuks võtta mõned akud (mul on 6, üks aku kestab ca 20 min) ning alguses kindlasti ka propellerikaitsed. Ja soovitatav ka seljakott. Hiljem saad drooni netifoorumites ära müüa, kui soov edasi liikuda.

3. Dji Inspire, ca 3200€

IMG-7849-kaupo-kalda-inspire1.jpg
IMG-7849-kaupo-kalda-inspire1.jpg

See on minu praegune platform. Võimsam, kiirem (kuni 90km/h), vaiksem, täpsem, 360 kraadi pöörav hästistabiliseeritud kaamera, mis teeb sirgeid fotosid ja 4K videot. Müratase on kaameral oluliselt madalam, värvid loomulikumad. Kuna sellel droonil on kaamera vahetatav, ootan juba õhinal, mida nad kaamerate arengus järgmisena pakuvad. Lennuomadustelt on see droon sarnane Phantomiga, kuid on tunduvalt vaiksem, kiirem, täpsemini reageeriv, kiiremini pidurdav. Lisaks on tal reaalajas HD videoülekanne, mida saab kirka pildina näiteks iPadi (toimivad ka iPhone ja Androidi seadmed) ekraanil vaadata ja väga ägeda ning funktsionaalse äpiga juhtida. Samuti on tal soovi korral 2 pulti, kus üks juhib drooni, teine kaamerat.


Osta saab samuti 
Photopointist, kes neid maale toob. Selle drooniga on kohver juba kaasas, lisaks vaja muidugi akusid (üks kestab 15-18 min) ja korralik ülikiire mälukaart (mul on 64Gb  95Mb/s).

Hetkel mulle tundub, et see ongi mu vajadus ning praegu jään selle drooni, õigemini platformi juurde. Näis, mida toob tulevik, millised on kaamerauuendused, kindel on see, et see kõik elab praegu erakordselt tormilist aega, kus konkurents tugevneb iga päevaga ning areng on ülikiire. Põnevad ajad.

Latest