Pühalepa kirik, Hiiumaa
Kiriku esialgne tornita hoone ehitati 13. sajandi II poolel. 1575. aastal Liivi sõja käigus toimunud rüüsteretkes sai kirik tugevasti kannatada ja suuresti purustati. Kirik taastati pärast sõda madalamana.
Pühalepa kirik 2023. aasta aprillis peale tornikiivri vahetust
1636. aastal paigaldati Hiiessaare mõisnikepaari Gentschiedenide kingitusena Pühalepa kirikusse skulptuurkantsel, mille raius dolokivist välja Haapsalu kiviraidur Joachim Winter. See hilisrenessanss-stiilis kantsel on tänapäeval ainuke kiviskulptuurkantsel Eestis. Kantslit hoiab oma õlgadel evangelist Markus, kel on vasakus käes raamat ning kelle jalge vahel on lõvi.
17. sajandi alguses hakati ehitama kellatorni, kuid kirikutorni kuju võttis see alles 18. sajandi II pooleks, kui 1770. aastal sai varasem rajatis kaks uut korrust. Tänase kuju sai kirikutorn 1874. aastal. Arvatavasti 1872. aastal paigaldati kirikule tornikukk, mis on senini ainuke tornikukk Hiiumaal. Enne tornikiivri vahetust oli torni kõrguseks 38,1 meetrit.
Suurem ümberehitus toimus kirikus 1860.–1863. aastal. Kirik ehitati kõrgemaks ja põhjakülge raiuti akende jaoks avad.
Peale Teist maailmasõda, 1951. aastast oli kirik kasutusel laona ja lagunes. 1950.–1980. aastatel toimusid kirikus Villem Raami juhtimisel mõningad uuringud, mille käigus kirikut mõõdistati ning kaevati mõningad šurfid. Esimesed suuremahulisemad tööd toimusid 1979. aastal.[4] 1980. aastal avastati, et tornialuse eeskoja külgseinad võivad pärineda 14. sajandist, kiriku läänesein ja eeskoja külgkambrid 17. sajandist. Torni alt avastati ka kaks skeletti. Kuna üks matustest ulatus kiriku lääneseina alla, peab see olema olnud kivikirikust varasem.
Loe edasi Wikipediast.