Objektiividega ruumi manipuleerimine. Joonised ja näited.
Droonifotos on tihti vaja, et näiteks “kesklinn oleks võimalikult lähedal”. Või objekt oleks rohkem fookuses, vähem lähiümbrus. On üks trikk, kuidas samast kohast pilti tehes on võimalik tausta kaugusega mängida. Tavaline drooniobjektiiv on lainurk ja viib sinust tausta visuaalselt tegelikkusest (inimsilmast) kaugemale. Erinevate objektiividega saab siin ruumiga manipuleerida ning sellest räägimegi.
"Tavaliste droonide" objektiivid venitavad ruumi pikemaks
Loomulikult ei puuduta see vaid droone, vaid kõiki objektiive. Aga mina olen ju lootusetu droonifanatt, nii et kirjutan just selles võtmes. Tavaline karbidroon (enimlevinud Dji Phantom, Dji Mavic jt) on väga head droonid. On aga üks aga...
Aga neil ei saa objektiive vahetada. See toru, millest nähtav läbi liigub ja pildina sensorile salvestab. Tavaliste droonide ees on lainurkobjektiiv, mis on reaalselt laiema ulatusega kui inimsilm ruumi tajub. Phantomil 94 kraadi, Mavicul 72 kraadi. Tähendab see seda, et teed mõnest majast pildi ja pärast tõded, et “hei, taustal paistev vanalinn tundus ju kohapeal silmaga lähemal?”.
Kusjuures vaatajal on tuline õigus, sest drooni kaamera võttenurk on nii lai, et taust jääbki pildile optiliselt ca 2 KORDA kaugemale kui ta tegelikult on. Tavaliste droonide nurk on võrreldav peegelkaamerate maailmas ca 20-24mm lainurgaga, mis on praktiline muidugi KITSASTES kohtades, et võimalikult palju pildile mahutada.
Vahetatavad objektiivid
Mul on õnneks äge droon Dji Inspire 2, millel on vahetatavad obektiivid. Kui vaikimisi on kaasas 15mm lainurk, siis lisaks olen hankinud 25mm ja 45mm (tegu on MFT standardiga, ekvivalent on neil x2, see on erialane termin, mis võrdleb sensorit suurema täiskaadersensoriga). Seega: 15mm on tavaline lainurk 30mm (nurk 72 kraadi), keskmine 25 on 50mm (nurk 47 kraadi), mis on umbes inimsilm, 45mm on juba 90mm väärtus (nurk 27 kraadi), mis on umbes 2x inimsilm.
Efekt on nüüd selles, et 50mm peal jääb taust pildistatavast objektist umbes sama kaugele kui sa ise kohapeal tajud. 90mm aga tekitab visuaalse efekti, kus horisont surutakse kokku ja kõik kaugemalolev jääb visuaalselt ca 2x lähemale. See tuleneb sellest, et ta pildistab kitsama nurga alt. Seega kui tavaline väikene droon viib tausta 2x kaugemale tegelikkusest, siis 90mm toob selle visuaalselt 2x lähemale tegelikkusest. Vahe on ca 3 KORDA.
Põhjendus: ruum surutakse optiliselt kitsamaks. Ise liigud küll natuke kaugemale (võibolla 50-100m), esiplaani maja jääb tänu “suumile” sama suureks, ent taust tuleb visuaalselt oluliselt lähemale. Mõju võib olla “mitmeid kilomeetreid” (näiteks 3 > 1km), sõltub kui pikka objektiivi õnnestub kasutada. Optiline seletus joonisena:
Näited
Üks tuntud “lõug vajub ripakile” näide on see. Siin liigub fotograaf objektist kaugemale sama palju kui talle lähemale suumib. Aga vaadake, mis juhtub taustaga. Kosmos! (see pilt peaks liikuma, kui ei liigu, kliki siia).
Nii suure vahemikuga drooniobjektiive naljalt ei leia, aga 3-4x tausta nihutada saab küll. Minu enda näide on allpool. Maalapp kasvuhoonetega esiplaanil lainurgaga võetud. Domineerib lähiümbrus ja vanalinn on kaugeeeeeeeeeeeel.
Tegelikult oli südalinn taustal visuaalselt lähemal kui inimsilmaga vaadata. Allolev on aga pildistatud 90mm teleobjektiiviga, kus taust liikus lähemale, kuigi esiplaani krunt on sama suur. Lisaks vähenes pildis lähiümbruskonna mõju (rakurss), kuna ise liikusin drooniga eemale ning “suumisin”.
Võrdluses midagi sellist. Tõsi, ma ei üritanud siis 1:1 võrdlust teha ja vabandan kadreeringu liikumise eest, aga mõte on arusaadav: esiplaani suurus umbes sama, vanalinn aga tuli lähemale.
Veel korra. Vaadake esiplaani puid ja tagaplaani südalinna.
Telega tuleb südalinn lähemale:
Võrdluses:
Kujutage ette nüüd veel mis juhtub siis, kui võtta veel 300 või lausa 600mm objektiivid. Droonimaailmas on see küll pigem võimatu täna, aga eks ta areneb.
Väike puudus ka
Nagu ikka pole head ilma halvata. Sellel asjal on üks väike puudus - ööpiltidel seda drooniga rakendada ei saa. Teleobjektiiv tõmbab pildi kokku ja samas droon õõtsub-väriseb, mis omakorda võimendab sama koguse 3-4 korda liikumist. See tähendab, et ööpildid värisevad pika säriaja tõttu uduseks. Seega pika objektiivi kasutamine droonidel on valge aja teema.
Kokkuvõtteks
Nagu olen varemgi öelnud: fotograafia on põnev mäng ruumi ja valgusega. Õpi erinevaid nippe ning saad olla võlur. Ma olen üle 30 aasta pilti teinud, neist 10 viimast aktiivselt ja 4 viimast drooniga ning sisuliselt iga jumala kord tajun, et õpin midagi uut.
See on hullult hea emotsioon, elukestev õpe. Alguses arvad vaid, et mis seal siis nii erilist on, aga sa ei tea seda, mida sa veel ei tea. Ei saagi teada. See on iga ametiga sedasi. On ju öeldud, et profiks saamiseks on vaja 10 000 tundi praktikat. Usun seda üha enam, ka oma "päevatöös" OKIA's Põnev maailm, hästi elatud elu. Järgmiste imedeni, sõbrad võlurid! ;)