KAUPOKALDA.COM PILDIPANK 5500 droonipilti arhitektuurist, linnadest ja maastikest

XIII Noorte laulu- ja tantsupeo droonifotod ja -videod ning lugu sellest, kuidas see droonitiimi poolt turvaliselt teoks sai

Ma olen ammu tahtnud laulu- ja tantsupidu pildistada ja otsustasin seekord teha akrediteeringu. Saingi korraldajatelt nõusoleku, ühena kolmest droonipiloodist, vabatahtlikuna. Tänuks annan korraldajatele kogu oma peo loomingu. Räägime allpool lähemalt, kuidas see kõik ohutult teoks sai.

Droonitiim oli - Skycam'ist Sten ja Jaan, kes tegid ERR ülekannet, lätlane Juris kolleegiga ja mina. Mikk Mihkel juhendas meid korraldajate poolt, Mart ja Andrus Küberkaitseliidust toimetasid vaheldumisi lennujuhtidena. Toredad ja asjalikud tüübid kõik, nii mõnigi ise neil üritustel esinajana osalenud, ka mina laulsin seal palju aastaid tagasi korduvalt RAM poistekooriga. Skycam'i ERR ülekande droon oli enamuse mittesadavast ajast lennus, prioriteet nr üks, teised andsid vajadusel teed ning hoidsid eemale.

Droonimaterjalid

Panen siia kõigepealt oma droonimaterjalide viited:

Kes tahab, see vaatab. Kes vajab, see küsib: info@kaupokalda.com

Pilt: Kaupo Kalda. Ligi 8400 tantsijat korraga võttis mul korduvalt silma märjaks. Imeline rahvas oleme.

Kuidas see kõik ohutult teoks sai

Drooniga suurürituse pildistamine erineb kardinaalselt nn. tavafotograafi tööst. Kõige olulisem märksõna on siin ohutus, alles siis kõik muu.

Üldiselt teame kõik, et inimmasside lähedal drooniga lendamine võib olla ekstra ohtlik ja seetõttu on see suurüritustel alati vaikimisi keelatud. Kogu Kalevi keskstaadioni, rongkäigu ja Lauluväljaku ala oli kaetud NOTAM teatega, mis keelas seal droonide loata lennutamise. Teised lennumasinad, näiteks helikopterid, pidid lendama oluliselt kõrgemal kui meie. 2 kopterit lendaski päeva jooksul.

Lauluväljakul oli lubatud maksimumkõrgus stardipunktist 90m. Tantsupeol oli lennuvälja läheduse tõttu piirkõrguseks 30m. Allajääva objekti (näiteks puud) korral on reegel selline: objekt + 15m, et vältida kokkupõrkeid. Eestis kehtivatest droonireeglitest kirjutasin pikemalt selles artiklis.

Lendasid 3 kogenud sertifitseeritud droonipilooti, kes tegutsesid omavahel ja politseiga koordineeritult. Päev algas lennujuhtide briifinguga.

Kõigepealt piirasime peamised "droonide lennuväljad", kuhu läks aed ümber. Osadel puhkudel startisime ka lagedamatelt platsidelt. Me ei lennanud inimmasside kohale, vaid hoidsime distantsi, püüdes jääda võimalusel 1:1  (kõrgus = min kaugus) raamesse. Kindlasti see kusagil natuke ka varieerus või keegi käis alt läbi, sest päris kõike me oma silmaga ei taju, aga masside kohale keegi ei lennanud, saati teadlikult.

Pilt: Mikk Mihkel Vaabel. Pildil meie väsimatu droonitiim, suurem osa sellest, "droonilennuväljal". 

Pilt: Mikk Mihkel Vaabel. Skycami Sten teeb ERR jaoks drooniga live ülekannet, kuhu signaal liikus Kalevi keskstaadionil: droonikaamera > live pilt üle õhu pulti > pika kaabliga ERR ülekandebussi, kus rezissöör kasutas seda ühest paljudest sisendpiltidest. Kõik käis käsikirja järgi.

Kasutasime kõik erinevat sorti Dji Mavic 3 seeria droone, mis kaaluvad alla kilo ja Dji Mini 3 (249g), kui oli eriti rahva lähedal vaja lennata paar korda.

Õnneks on ka teada, et DJI droonid on väga töökindlad, mul näiteks pole 10a jooksul ükski ise alla kukkunud. Aga sellegipoolest arvestame selle võimalusega. Lisaks oli kokkulepe, et võimalusel hoiame puude kohale, mis vajadusel toimivad langevarjuna ja võtavad hoo üsna maha kui peaks midagi juhtuma ning droon äkitselt alla kukub või hädamaandumise teeb.

Pilt: Dji. Pildil droon Dji Mavic 3 Pro oma 3 kaameraga lainurk 24mm, pooltele 70mm ja tele 166mm.

Mitmed kaadrid sündisid suumiga. Minul oli kasutada Dji Mavic 3 Pro droon (ülevaade), kus peal tavaline 24mm, aga lisaks 70mm ja 166m (vastavalt 3x ja 7x suurendus) objektiivid. Seega sai rahulikult lähikaadreid ise turvaliselt eemal olles. Näiteks rongkäigu pildid ja videod on valdavalt 7x suurendusega võetud umbes 5m kõrguselt.

Pilt: Kaupo Kalda. 166mm "suumiga" droonipilt rongkäigust ca 5m kõrguselt on just piisav, et näha üle esimeste ridadade ja saada kaadrisse ka taustal toimuv.

Pilt: Kaupo Kalda. 7x suurendusega droonikaameraga sai eemalt ohutult "lähemale".

Pilt: Kaupo Kalda. Mina näen droonipuldist pilti sellisena. Seisin rongkäigu pildistamiseks lauluväljaku mereäärses servas saabujaid tervitamas, kas siis droonile lähedal või lausa täpselt selle all, et vältida juhuslikke läbijalutajaid.

Meil olid taskus raadiosaatjad ja gps-seadmed, mis näitasid meid ennast küberkaitse kontaktisikule. Politsei nägi reaalajas kaardil kõiki droone, ka võõraid, kohe, kui mõni läheduses sisse lülitati. Õnneks oli võõraid droone üksikuid ja pigem kaugemal. Eelnevalt tegime Facebookis Drooniklubi grupis ka tuhandetele droonitajatele eelteavitust ja rõõm, et pahandusi ei tehtud.

Omavahel suhtlesime raadio teel, territooriumid olid jagatud kaardil sektoriteks ja teavitasime üksteist millisesse sektorisse keegi liigub. Kui tekkis vajadus olla samas sektoris korraga, siis hoidsime minimaalselt 20m kõrgusevahet ja seisime üksteise lähedal, et suhtlemine oleks maksimaalselt tõhus. Teadsime kogu aeg, kes on õhus ja millises sektoris, kes stardib, kes maandub, kes tuleb akut vahetama. Üks aku kestab umbes pool tundi.

Pilt: Kaupo Kalda. Joonistasin mõlemale piirkonnale kaardi, mille jagasime sektoriteks ja mis tegi koordineerimise mugavaks ja intuitiivseks. UX disainerina olin selle üle vägagi rõõmus. Enim kasutasime sektoreid A ja D, tausta, valguse ja kompa tõttu, aga eelkõige ohutuse pärast.

Vihm oli kohati hirmutav ja jääb kindlasti kõigile peolistele kauaks meelde. Kaasaegsed professionaalsed droonid on üsna veekindlad (elektroonika on lakitud jms), nii et isegi tootja ütleb - kerge vihmaga lennata võib, aga suurema vihmaga me ei riski, lisaks lähevad kaamerate läätsed lõpuks niikuinii märjaks ja õhk sajust halliks. Kui tibutas, siis me veel lendasime ettevaatlikult ja jälgisime kesklinna poolt lähenevat vihmaseina, et enne seda kiirelt maanduda. Youtube videokaadrite viimane klipp seda näitabki - tugev sadu tuleb peale ja mina kiirustan maanduma. Seetõttu jäid ka tule süttimine ja kustumine jäädvustamata.

Pilt: Kaupo Kalda. Isegi lõpuosas, kui padukas ja vihm olid muudkui kallanud, oli rahvas ikka kohal, pühkis piiskasid ja pisaraid läbisegi ning laulis kaasa

Pilt: sajupilvede liikumisi jälgisime Windy rakenduse radaripiltidelt, tänu millele saime üsna täpselt ette teada millal sadu kohale jõuab.

Raadio teel edastasime info Küberkaitseliidu lennujuhile, kes omakorda koordineeris lende politseiga. Politsei jagas infot omakorda nendega, kellega vaja (turva, kiirkaitseüksus jne), ja andis peale seda stardiloa. Hea oli tõdeda, et kui keegi salateenistusest, politseist või mujalt polnud siiski kursis, kes konkreetselt näiteks mina olen - pikk kiilakas, pult käes, pidev naeratus ees ja silmanurk õnnest märg - siis tuldi kohe küsima ja asjad said ruttu selgeks. Kui võõras droon oleks lähemale lennanud, oleks see kohe tuvastatud ja vastavalt reageeritud.

Pilt: Kaupo Kalda. Pressitelk, kus pilte töötlesin ja vihmavarjus passisin. Kui padukas mõnda aega kestis, jõudis jõgi ka tuppa. Siis sai kaameraid ja kaableid päästetud. Õnneks sai seal ka laulupeo jäätist, mis mekkis hea.

Kokkuvõtteks

3 päeva kõva rügamist ja pinget, magama sain igal öösel 1 paiku peale materjalide töötlemist, rampväsinud ja üliõnnelik. Hommikul uuele ringile. Läksin just seda emotsiooni sinna otsima ja sain 200%. Või 500%? Sotsiaalmeedias sai mõni kaader 7000 laiki, sadu jagamisi ja ülisooja vastuvõtu. Aitäh, armas Eesti rahvas! "Laik"!

Pilt: Kaupo Kalda. Eesti rahvuslus oma parimal kujul. Noored, kultuursed, sõbralikud, üksteisest hoolivad. Sellist Eestit me tahame.

Tõrvatilgana näen mitmetes kommentaariumites meie nn "rahvuslasi", ka juhtide tasandil, kes neid sündmuseid eri suundadelt halvustavad, üritavad tüli kiskuda, lõhestada, halvasti öelda. See on suht kurb, sest laulupidu ja tantsupidu ongi ühed kõige rahvuslikumad sündmused mis meil on ning rahvas saab tugeva positiivse ühtsustunde laengu. See on kümnete tuhandete Eesti kultuuri austajate ühine pingutus. Need inimesed on Eesti maasool. Nüüd ja ka tulevikus, sadagu või oavarrest, kritiseerigu trollid palju tahavad - laulupeod ja tantsupeod on meiega alati, muutudes ja arenedes. :)

Loodetavasti kunagi satun seda kõike taas üles võtma, igatahes minu poolt on ette "jah, muidugi tulen!" ning edaspidiseks on meil võtta juba tugev kogemus. Saime tiimina palju tarkust juurde, kindlasti tegime ka vigu, õpime neist, teeme järgmine kord veel paremini ja veel turvalisemalt.

Kummardus korraldajatele, veel sügavamalt osalejatele ning droonitiimile!
Tänu ka droon.ee tiimile, kes toetas meid vajaliku tehnikaga!

Panen siia lõppu ka kogu oma droonivideomaterjali, mis on lõikamata, must materjal, mõlemad sündmused, a pool tundi videojuppe, ca 70+70 klippi.

 

 

Latest