KAUPOKALDA.COM PILDIPANK 5000 droonipilti arhitektuurist, linnadest ja maastikest.

Droonide kindlustamine Eestis - millised on variandid?

Droonide kindlustamine on ammu olnud paljudele huvipakkuv teema, seda eriti ütluse valguses: küsimus pole, kas su droon alla kukub, vaid millal ja kus. Tegelikult on teema isegi sealt edasi - vastutuskindlustus ehk kui su droon kellegi vara lõhub, võib kahju märksa suurem olla. Mul on täna kogemust 2 kindlustusvariandi uurimisega, 1 tean veel ja neid põgusalt tutvustangi.

PROFESSIONAALIDE TEHNIKA KINDLUSTUS COVERDRONE / IIZI

See on droonide kindlustamine ettevõtetele, kes pakuvad selle tehnikaga teenust. Kohapealt me seda ei leidnud, aga hakkajad inimesed Iizi kindlusmaakleritest hakkasid 2016 suvest vahendama Suurbritanniast Coverdrone teenust.

Kasutan seda ka ise. Katab ära kõik, ka näiteks merre või metsa kadumise ning kehtib ülemaailmselt, peale mõnede eksootilisemate riikide, aga ka USA. Seda kindlustustoodet ei saa paraku kasutada eraisikud ega odavamate droonide kasutajad - miinimum on ca 5000€ väärtuses tehnikat. Minul on korraga taevas ca 6000€ jagu tehnikat, aga selle raames sain ka väikese Phantomi ära kindlustada.

Hindadest: 

  • 6000€ väärtuses tehnikat (st max, mis korraga taevas) maksab koos vastutuskindlustusega 780€/aastas (65€/kuus)
  • Vastutuskindlustus on 2,5 mil € väärtuses, mis oli paraku nende miinimum. Vastutuskindlustus moodustab maksest poole.
  • Omavastutus on 350€
  • Sõlmimine on lihtne, kirjuta helen.evert@iizi.ee, saad väikese ankeedi ja sealt edasi käib asi kiirelt.

ERAISIKUTE JA KA SOODSAMATE DROONIDE KINDLUSTUS

Siin on natuke sogasem ala ja mina tean põhimõtteliselt 2 varianti:

Dji Care 

Dji, kelle käes on absoluutne osa droonide turust, toodetele pakutakse kaasa nende enda poolt Dji Care kaitset. Toetatud mudelite nimekiri on siin. See katab ära just piloodi süü tõttu juhtunud kahjud droonile, selle gimbalile ja kaamerale, aga ei sisalda vastutuskindlustust, kui kellegi kolmanda vara otsa oma drooni kukutad. Näiteks tean, et Photopoint müüs Care'i oma poes teatud Dji toodetele. Uurin lähemalt ja täiendan seda artiklit siin, mis variandid sellega on. Kuidas aga teiste droonitootjatega on - kahjuks ei oska öelda.

Dji Care EI KATA vargust või juhumit, kus droon kaob ära. Ei kata ka veekahjustusi. Ei kata lisasid nagu propid, akud, puldid. Ei kata kolmandatele osapooltele tehtud kahjusid. Tasub lugeda tingimused läbi. Minu hinnangul pakub see asi vähevõitu kaitset selle hinna eest.

Hindadest: 

  • näiteks ca 1500€ maksva Dji Phantom 4 aastane Dji Care kaitsepakett on ca 320€/aasta. Neil on ka 6 kuu pakett.

Swedbanki kodukindlustus

Võibolla võimaldavad seda teised pangad ka, aga ma pole kuulnud, et oleks. Igatahes see käib nii:

Kui sul on olemas Swedi kodukindlustus, siis selle juurde käib ka varakindlustus, millega kaitsed oma kodust vara. Siin on üks nüanss: kui drooniga juhtub õnnetus kodust väljaspool (mis on loogiline), siis katab varakindlustus ära vaid 5% kindlustussummast. Näiteks oled oma koduse vara ära kindlustanud 10 000€ ees, siis kui midagi juhtub drooniga kusagil mujal, kataks kindlustus vaid 500€ jagu. Seetõttu peaks seda varakindlustust tõstma nii palju, et ta kataks ära ka drooni hinna. Seega kui tahad 1500€ maksvat drooni kindlustada, peaks su kodune varakindllustus olema tehtud vähemalt 30 000€ peale. 

Sellele lisaks tuleks võtta juurde vastutuskindlustus (kui su droon kellegi teise vara lõhub, a la kukub katusele või autole vms). Ma lasin arvutada enda puhul 50 000€ peale vastutuskindlustuse.

Üks AGA: kindlustus katab, kui droon varastatakse ja teed politseisse avalduse. Kindlustus katab, kui droon kukub alla, põrutad kuhugi otsa vms ja sa saad purunenud lennumasina ette näidata. Kindlustus EI KATA, kui su droon kaob metsa või merre. Kui midagi näidata pole, siis ei kata. Arutasin pangaga pikalt telefonitsi seda ja sisemiste diskussioonide tagajärjel on täna olukord nii ja esialgu jääb.

Teine AGA: kindlustus kehtib vaid Eesti Vabariigi terriotooriumil.

Hindadest:

  • Maja: (pole oluline), vara: 212€, vastutuskindlustus: 54€. Seega ilma majata kokku 266€/aastas.
  • Ma lasin arvutuse teha 5000€ maksva drooni peale, seega sealt 5% - lasin teha varakindlustuse arvutuse 100 000€ peale
  • Pakun, et kui teha kindlustus 1500€ Phantomi peale, tuleb aastatasu ca poole väiksem.
  • Vastutuskindlustus 50 000€ väärtuses
  • Omavastutus 90€
Soodsam, kui Coverdrone, aga kehtib vaid Eestis ja ei kehti, kui drooni ei saa ette näidata (meres või metsas kadunud). See oli minu jaoks otsustav ja seetõttu minu valikuks oli lõpuks Coverdrone.

Turvalist lendamist!

Latest