Kus hoida tohutu suuri failikogumikke ja nii, et ruum ei saa enam kunagi otsa?
Meil on tänapäeval palju faile, eriti fotograafidel. Mitte giga- vaid terabaitides juba. Kõvakettad ajavad üle serva, siis üritad neid kopida välistele kõvaketastele, kõik on kusagil sahtlis peidus ja natuke sassis, varukoopiad tegemata. Ök, peavalu. Üks variant on hankida mõni kodune failiserver ja lasta oma arvutil sinna koopiaid teha, samas tänaseks on soodsad ja kõikjalt ligipääsetavamad (ning backup'itud) pilveteenused.
EDIT, 2016 suvi: Tänaseks olen ikkagi loobunud allmainitud Amazonist ning läinud üle puhtalt Dropboxi ärikontole, kus on sisuliselt piiramatu maht. Amazonist loobusin, kuna selle kasutajaliides on sisuliselt kasutamatu, samuti näiteks kaustade jagamine teistele.
Mina kasutan täna komplekti Dropbox + Amazon Cloud Drive ning see kokku maksab 15 dollarit kuus piiramatus mahus. Dropboxis hoian jooksvaid värskemaid asju ja muud pudipadi, Amazonis suurt arhiivi vanemaid.
Dropbox - 10 USD/kuu
Dropboxi tasuta konto on küll vaid paar GB, aga tasulises versioonis on juba 1 TB (terabait). Kuna tänapäeval on enamikel inimestel laptopid ja seal 256 või 512 GB kõvakettad tavaliselt, siis meil ei mahu see terabait oma läpakasse ära. Aga Dropboxil on selle jaoks selective sync - seadetes saad valida vaid need kaustad, mida soovid oma lokaalses arvutis näha, ülejäänud istuvad vagusi serveris. Neid saab siis sujuvalt vajadusel sisse lülitada oma arvutisse syncima või pääseb neile ligi suvalisest veebibrauserist. Pagan kuidas ootaks, et tekiks ka nö cache'tav lappamise võimalus, nagu näiteks Dropboxi iPadi äpis. Dropboxi eelis on kahtlemata ka mugav jagamisvõimalus.
Dropbox on jooksvas failihalduses minu peamine töövahend, saan sealt mugavalt klientidele või sõpradele kaustu jagada. Aga ka see hakkas ühel päeva täis saama, sest üks korralik droonifotosessioon võib vabalt kuni 10 GB korraga toota (suured RAW pildid, 4K videod...).
Just siis tuli turule revolutsioonilise kuumaksuga PIIRAMATU kettamahuga
Amazon Cloud Drive - 5 USD/kuu (mitte segamini ajada Amazon S3 teenusega.)
Vau, piiramatu mahuga ja selline hind! Ma pole suutnud veel kusagilt välja lugeda, kas neil ikka reaalselt on mingi piir ees või mitte, aga ju siis ei ole.
Amazon pole päris Dropbox. Ta täna ei syngi midagi sul ise, vaid sa kopid sinna oma arhiivikaustad ja vajadusel laed sealt midagi alla. See käib üldiselt läbi brauseri või primitiivse desktop-rakenduse, kuhu saad faile/kaustu visata. Seega aktiivseks jooksvaks edimiseks ta pigem ei sobi vaid nn cold data ehk vanade asjade hoidmiseks. Samuti ei suuda ta täna RAW faile näidata piltidena, kui vaja sedapidi otsida midagi. Mulle sobib üldiselt hästi, hoian vaid viimaste kuude asjad Dropboxis ja seejärel kolin vaikselt sinna ümber.
Amazoni teenust saab ka rea kolmanda osapoole äppide ja rakendustega kasutada, äkki leiad sealt mõne sobiva. Teenus alles alustas, seega küll ta areneb ka.
Kokkuvõtteks
Muidugi on pilveteenuseid veel, aga tõenäoliselt on see üks paremaid komplekte. Nüüd annaks veel vaid unistada, et Amazoni tekiks ka Dropboxi tasemel funktsionaalsus koos mõnusate mobiiliäppidega ning ei peaks kahe keskkonna vahel pendeldama. Kui sa Dropboxi funktsionaalsust ei vaja, siis võta vaid Amazon ja tõsta oma suured kaustad sinna aeg-ajalt. Odav väline kõvaketas, mis ei saa kunagi täis.
Mul on muidugi alateadlik hirm, et kui hoian kõigist oma asjadest ainueksemplari kusagil "meerikamaa serverites", et kui ükspäev kurjad jõud sinna sisse murravad ja miskit paha teevad, olen kõigest igavesti ilma... Ma ei teagi, kui reaalne see oht on. Või see, et mu kodune kõvaketas lendab. Päris lõpuni turvaline ilmselt pole miski ja lapse titefotosid hoian igaks juhuks ka ise koopiana sahtlis.
Või mis juhtub siis, kui peaksin trammi alla jääma? Keegi ei tea ju mu paroole või loogikaid, kus mis on. Selle jaoks peaks vist mingi "elektroonilise info testamendi" tegema varakult, mis võiks ehk olla eesti.ee üks teenustest, loogiline koht, kuhu inimesed sellise info oma asjade kohta kirja panevad.
Üks väike nõuanne veel: kui Amazoni kasutusele võtsin, oli vaja Dropboxist sinna tõsta korraga ligi 800 GB. Seda nüri näoga kausthaaval alla ja uuesti üles laadida oleks mul ilmselt terve kuu võtnud. Aga teenus nimega www.cloudhq.net aitas mul nad omavahel ära ühendada ja see kopis kerge vaevaga kogu Dropboxi arhiivi otse Amazoni ümber (one way sync ja tempo oli ca 100 GB ööpäevas). Tõsi, tasuta versioon võimaldas vaid näpuotsaga kopida, mistõttu liitusin üheks kuuks (10 USD), tegin kopimise ära ja edaspidi kausthaaval on juba lihtne asju Amazoni tõsta. Või siis korra-paar aastas jälle seda väikese raha eest automaatikat kasutada.