KAUPOKALDA.COM PILDIPANK 5000 droonipilti arhitektuurist, linnadest ja maastikest.

Kuidas valida pildistamiseks sobiv valgus

See artiklisari aitab olla teadlikum tellija.

Valgus määrab pildis palju, luues meeleolu. Samas võib valguse valik kohati olla paratamatus - kellaajast ja kuupäevast sõltub valguse suund ja kõrgus. Lisaks on erinevad vajadused, mis meeleolu soovitakse edastada. Näiteks lasteaia puhul öine pilt võib mõjuda kummaliselt. Vahest on vaja oktoobris pildistada keset päeva, kuna päike on kogu päeva niikuinii madal ja kõrvalolevate hoonete varjud jäävad peale. Või on siis ainus aeg, kui päikesevalguse suund on õige.

Pane tähele, et ükski valgus pole konstantne - ka näiteks kuldne tund võib olla väga erinev, sõltuvalt kas on vinet, kas on pilvetriipe või hoopis agressiivsed tähelepanu röövivad rünkpilved, kas loojangus on värvi jne. Kuigipalju saab oodata ja valida, aga kui on parajasti palju tööd, siis alati pole aega oodata mitu nädalat seda ideaalset ja tuleb teha kompromisse. Seetõttu võib tellimuse tulemus tihti erineda superloojangus tehtud postkaartpiltidest, sest lihtsalt neil päevil vastavat valgust loodus ei pakkunud.

Nüüd aga valguse tüübid, et oleks lihtsam teha valikut ja minuga kommunikeerida. Kõik valguste kellaajad muutuvad aasta jooksul oluliselt.

1. Kuldne - hommik või õhtu

Meeleolu: romantiline ja soe, magus, vahest veidi unine.

Populaarne. See on umbes tavaliselt 1-2h peale päikesetõusu ja 1-2h enne päikeseloojangut. Suvel pikem, talvel lühem (pimeneb järsult). Üldiselt pildistan seda õhtul. Kui püüda viimast kuldset, siis võib jääda juba liiga unine.

2. Päevane

Meeleolu: argisem, lihtne, konkreetne, toores, värske, pisut igav.

Pigem harva kasutatav. Keskpäevane on suvel üldiselt toorem valgus, kuna päike on väga kõrgel, varjud lühikesed, valgus terav. Samas võib see vahest see just vajalik, kuna pildistada vaja näiteks 360'. Sügisel, talvel, varakevadel on keskpäevane märksa pildistatavam, sest päikesekaar on madalam ja võrreldav suvise poolõhtusega. Päevase keeran tavaliselt töötluses veidi pehmemaks ja soojemaks.

3. Vines päevane

Meeleolu: pehme, mahe, värviline, piisavalt ergas, hästi töödeldav.

Populaarne. Osaliselt sarnane kuldsele, aga pole nii unine. Kerge pilvevines valgus on üldiselt läbi päeva väga hea, kuna on mahe, vine teeb valguse siidiseks ja eemaldab tugevaimad kontrastid, aga tekitab siiski pehmemapoolsed varjud ja võimaldab kasvõi keset päeva üsna mõnusat tulemust. Vines päeval on tihti kaunid kiudpilved, mida kutsun inglipilvedeks. See valgus on üks paremaid ja töödeldavamaid üldse, mida tahta, aga seda ei saa tellida, nagu ikka.

4. Pilves päevane

Meeleolu: rahulik, staatiline, puhas, vaikelu.

Harvakasutatav. Sombune ilm võib ka olla väga mõnus, eriti kui pole vaja "müüa kodusoojust" vaid näiteks püüda stiilset arhitektuuri. Sobib hästi ka siis, kui pildistada näiteks varjulisemaid kohti ja ilma taevata, pilt on siis mahedam ja pole ülekontrastis. Seda ma pildistan ise küll kõige harvem, aga on arhitektuurifotos päris populaarne.

5. Sinine tund

Meeleolu: glamuurne, kirev, bling, väga dünaamiline.
Populaarne. Sinine tund on see, kus päike just loojus, aga veel kumab ja annab täitevalgust. Siniseks nimetatakse seetõttu, et sel ajal tükib just see toon tumealades esile (v.a. kunstvalgus). Esimene pool tundi peale loojangut on küll üsna hall ja morn, siis süttivad linnatuled, mis panevad linna hõõguma ja teine pooltund ongi pildistamiseks hea valgus. Seejärel tuleb kottpimedus, öövalgus, mis on juba täitevalguseta ja toimib ainult kunstvalgus (vahest täiskuu veidi toetab). Sinine tund on näiteks juunis kella 23 paiku, oktoobris 18:30 paiku. Seda pilti saab vajadusel suhteliselt heledaks töödelda. Selliseid pilte teen väga palju ja olen ilmselt selle järgi üsna tuntud käekirjaga. See võib olla liiga agressiivne teatud puhkudel.

6. Öövalgus

Meeleolu: vaiksem, aga küllalt kirev, vähe värve.

Harvakasutatav. Öövalgus on peale sinist tundi, kui saabub suur ööpimedus. Suvel on see veidi heledam, talvel täiesti kottpime. Siis saab pildistada vaid kunstvalgusega - hoonete- ja linnatuled. Mõnikord on vaja. Tulemus on üsna monokromaatiline, kuna värvi annab suuresti vaid tehisvalgus.

Kokkuvõtvalt

Fotograafia on peen mäng valguse ja kompositsiooniga. Nagu öeldud, mõjutavad valgust veel 1000 pisiasja ja alati ei saagi seda üht parimat ootama jääda - võibolla antakse seda ainult kord-paar kuus, ole siis mihkel õiges kohas valmis selleks hetkeks, mis võib kesta näiteks tunnikese. Keegi ei maksa sul seda ootamist kinni. Näiteks 2016 augustis mäletan vaid 3 õhtut, kus andis sinise valguse pilti teha. Muul ajal oli pilves ja/või tuuline.

Seega tihti tuleb minna rohkem või vähem kompromissile, aga siiski püüda võimalikult hea tulemus saada. Tuimalt valimata toodad lihtsalt saasta.Samuti on igal kuul erinev päikesekaar, päikese suund, kõrgus. See sätib ka vahest valgusevaliku - vastu päikest naljalt kinnisvara ei pildista. Septembris on valguse nurk hoopis teine kui juunis. Hea on vaadata valguse suunda ja kõrgust X kuupäeval ja kellajal lehtedelt suncalc.net ja 3d.maaamet.ee. Viimasest hiljuti ka kirjutasin.


Pilt: suncalc.net on üks töövahenditest, millega näha valguse suunda ja kõrgust. Eriti hea on veel mobiiliäpp Sunsurveyor, kus saab kasvõi läbi kaamera kohapeal vaadata, kus 20. juuni päike parajasti asuks.

Latest