KAUPOKALDA.COM PILDIPANK 5000 droonipilti arhitektuurist, linnadest ja maastikest.

II samba sissemakse võimalus kasvab alates 2024 jaanuarist kuni 6%-ni

Olen droonifotograaf, UX disainer, investor, isa, mees, eestlane, saarevaht, looduse- ja kultuurisõber ning palju muud, mistõttu kirjutan siin blogis märksa laiemalt kui vaid fotograafiast.

Alates 01.01.2024 saad II samba sissemaksed tõsta senise 2% pealt 4 või 6% peale (maksed hakkavad selle järgi liikuma alates 2025). Protsessiliselt võtab sul muutmine ca 2 minutit aega. Kuna tegu on tulumaksusoodustusega investeeringutega, kavatsen ise kindlasti 6% peale minna, st ma saan sellelt sisuliselt kohe 20% tootluse alustuseks (tulumaks). Mul endal kasvab II sammas Tuleva laiapõhjalises indeksfondis ja kasvab kenasti. III samba liitumise teen ka lähiajal juurde.

Hea on teada ka, et

  • keskmine inimene elab pensioniealisena üle 20 aasta.
  • pensionisambad on pärandvara, kaduma ei lähe midagi.
  • kuna pensionit hakkad saama tasapisi kuukaupa, siis enamus su ülejäänud raha kasvab ju fondides kogu selle aja edasi. Seega kui sul täna on pensionini minna näiteks 20 aastat, siis su sammastes kasvab arvestatav osa raha koguni 20+20+ aastat. See on piiiik aeg liitintressi peale mõeldes. Isegi kui lähed 5 aasta pärast pensile, kasvab su pensioniinvesteering tõenäoliselt 25-30 aastat veel, kuigi osa tasapisi välja võtad.
  • laiapõhjalised indeksfondid (mis on ka enamikel pensionifondidena olemas) on üsna turvaline ja pikaajaliselt kenasti kasvav valik, vähemasti ajalooliselt on see nii olnud.
  • indeksfondide tootlus on pikaajaliselt kordades inflatsiooni ületav. Pikaajaliselt on inflatsioon ca 2-3% aastas, indeksfondid on näidanud pikaajaliselt nii 7-10% aastatootluseid. Muidugi ei garanteeri see tuleviku vaates midagi, aga annab mingi aimduse pigem tõenäolistest liikumistest.
  • mõistlik on ka ise investeerida või III sammas juurde võtta, sest kõigest hoolimata ainult I ja II sammas ei garanteeri veel mugavat elu. Väga laias laastus arvesta, et iga sambaga saavutad umbes 20% harjumuspärasest elatustasemest. 3 peale kokku siis kuhugi 60% kanti. Eks sõltub, mis mahus sammastesse makseid teed, millised on halduskulud jms.
  • II ja III samba peamine erinevus on, et III sammas on 4 päevaga likviidne (st saad raha välja võtta). Mõlemad on tulumaksusoodustusega. III samba sissemakseid saad jooksvalt ise timmida, tulumaksusoodustus on kuni 15% ulatuses brutopalgast. Seega annab III sammas hea võimaluse oluliselt suurendada oma tulevase pensioni mahtu, aga on vajadusel ka kiirelt sularahaks realiseeritav. Väga hea kooslus ja veelkord - seda enne tulumaksu tasumist. Kui sa II sambast väljusid, siis võiksid kaaluda III sambaga liitumist.

Kokkuvõtteks

Kirjutan neil teemadel vaid sel põhjusel, et olen mures. Väga paljud teist ei investeeri (ca 90%) ega kogu, pole ettevõtjad ja on vaid I samba korral (need 200 000+, kes populismi saatel II sambast väljusid ja enamus raha lihtsalt laiaks lõid või pangakontol põletavad) jõudmas punkti, kus nende elatustase võib töölt ära tulles kukkuda isegi 80%. Ma usun keegi ei ole selleks valmis. Või sa oled?

Kipub olema suhtumine, et see kõik on kusagil kaugel ja küll kuidagi hakkama saab, euroliit ja puha. Võibolla saabki kuidagi hakkama. Täna näiteks 83% pensionäridest elab suhtelises vaesuses. See pole vaid Eesti probleem, pudrumägesid polegi olemas. Püüa olla olukorrast ettevaatavalt targem, kui sul on täna olemas olemas käegakatsutav võimalus ja selged lihtsad juhised selleks.

  • II samba 6%-sissemakse reformist leidsin täpsema uudisnupu siit
  • Kuidas alustada investeerimist tavalise eraisikuna - kirjutasin/rääkisin raadios sellest hiljuti selles artiklis siinsamas blogis.
  • See blogiartikkel pole otsene investeerimissoovitus, sest ma ei saa seda teha - sa pead ise otsustama. Mures olen.

Latest